Pielgrzymka do Gruzji i Armenii

„GRUZJA I ARMENIA 5-16.10. 2019”

 

Dzień 1:  Przelot Kutaisi Kutaisi/Tskaltubo (50 km)

Przylot na lotnisku w Kutaisi o 21:30. Spotkanie z przewodnikiem. Przejazd na zakwaterowanie. Brak kolacji ze względu na późną godzinę przyjazdu.

Dzień 2:  Kutaisi – Batumi miasto (180 km)

Śniadanie. Śniadanie, wykwaterowanie, przejazd do Batumi i spacer wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego. Do największych atrakcji Batumi zaliczany jest tutejszy 8-kilometrowy Park Przymorski, Plac Ery i Plac Piazza, pomnik Ali i Nino usytuowane przy głównym batumskim deptaku. Na miejscu istnieje możliwość wjazdu kolejką gondolową, z której roztaczają się piękne widoki na okolicę (dodatkowo płatna 15 lari/os. w jedną stronę ). Czas wolny. Przejazd na nocleg i kolację w kierunku Kutaisi.

Dzień 3: Batumi – Jaskina Prometeusza – Kutaisi/Tskaltubo (180 km)

Śniadanie w hotelu. Przejazd na zwiedzanie Jaskini Prometeusza – pełnej stalaktytów, stalagmitów, skamieniałych wodospadów, pereł jaskiniowych, podziemnych rzek i jezior. Przejazd na kolację i nocleg.

Fakultatywnie: Wyjazd do Ogrodu Botanicznego – Tu są sprowadzane wszystkie gatunki drzewa i rośliny z całego świata.

Dzień 4: Kutaisi/Tskaltubo – Bagrati – Vardzia (210 km)

Śniadanie. Wyjazd w kierunku Wardzi, po drodze zobaczymy Katedrę Bagrati 1003 r. Wyjazd do Wardzia, kompleks wykuty w skale na lewym brzegu rzeki Mtkvari, powstały w XII-XIII w. w okresie panowania Giorgi III i królowej Tamary. Zespół pierwotnie budowany jako miasto – twierdza, stał się warownym klasztorem, który odegrał ważną rolę w politycznym, kulturalnym, edukacyjnym i duchowym życiu kraju. Przejazd na kolację i nocleg.

Dzień 5: Vardzia – Bawra (90 km)

Śniadanie w hotelu. O 12:00. Przejazd do granicy – Bawra. Przejazd graniczny. Zmiana przewodnika i transportu. Przejazd do klasztoru Marmashen – kompleksu klasztornego z XX I XII w., składającego się z trzech budynków. Następnie przejazd do Gyumri, drugiego miasta i kultowej stolicy Armenii. W ostatnich latach powstaje wiele inwestycji rządowych I prywatnych w celu odrodzenia starego miasta, które uległo dużym zniszczeniom podczas trzęsienia ziemi w 1988 roku. Kolacja w lokalnej hodowli ryb i nocleg w Gyumri.

Dzień 6: Gyumri – Talin – Yerevan

Po śniadaniu przejazd do Erywania. Po drodze zatrzymamy się przy katedrze Talin (VII wiek). Przyjazd do Erewania. Podczas wycieczki zobaczymy najważniejsze miejsca w mieście Erewaniu m.in.: park pamięci Tsitsernakaberd i muzeum ofiar ludobójstwa oraz słynny depozytariusz starożytnych manuskryptów Matenadaran, zawierający historyczne dokumenty z całej Europy i Azji. Następnie odwiedzimy słynną Fabrykę Brandy w Erewaniu, założoną w 1887 roku. Podczas Międzynarodowej Wystawy w Paryżu w 1900 roku brandy otrzymała Grand Prix i prawną nazwę “koniaku”, a nie “brandy”. Kolacja w tradycyjnej ormiańskiej restauracji z muzyką ludową na żywo.\

Dzień 7: Yerevan – Echmiadzin – Zvartnots – Khor Virap – Yerevan

Śniadanie. Wyjazd do Echmiadzin, który znajduje się zaledwie 20 km od Erewania. Po drodze zatrzymamy się przy ruinach świątyni Zvartnots – wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Katedra Eczmiadzynów jest jednym z najstarszych chrześcijańskich kościołów stojących.  Została zbudowana w 303 r.  Ten punkt orientacyjny jest chroniony przez UNESCO jako światowe dziedzictwo. Udamy się do klasztoru Khor-Virap, który ma bardzo bogatą historię, zarówno religijną, jak i świecką. Znajduje się w dolinie Ararat na biblijnej górze Ararat, która była kotwicą odlaną z łuku Noego. Jego znaczenie związane jest z Grzegorzem Oświecicielem, który wprowadził chrześcijaństwo do Armenii i jest uważany za pierwszego ormiańskiego katolika. Powrót do Erewania na nocleg I kolację.

Katedra Eczmiadzyna jest obecnie w rekonstrukcji. Jeśli do czasu wizyty Katedra będzie jeszcze w rekonstrukcji, alternatywną wizytą może być kościół św. Hripsime.

Dzień 8:  Yerevan – Garni – Geghard – Sevan

Śniadanie. Przejazd do pogańskiej świątyni Garni – kultowego pomnika okresu hellenistycznego i imponującej architektury antycznej ormiańskiej. Na północny-wschód od Garni, wyżej w wąwozie rzeki Azat, znajduje się wspaniały zabytek średniowiecznej architektury ormiańskiej – klasztor Geghard, wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Udamy się do jeziora Sevan – największego alpejskiego jeziora na świecie, które obejmuje 5% terytorium Armenii i znajduje się na wysokości 2000 m nad poziomem morza. Odwiedzimy klasztor na półwyspie. Kolacja i nocleg w hotelu w Sevan.

Dzień 9: Sevan – Dilijan – Haghpat – Akhtala – Sadakhlo – Tbilisi (75 km)

Po śniadaniu przejazd do spektakularnego, zalesionego regionu Dilijan, gdzie można spacerować po muzealnej ulicy z zachowanymi budynkami z XIX wieku. z warsztatem ceramicznym i pracownią snycerzy. Kontynuujemy wycieczkę do kompleksu architektonicznego Haghpat, który jest jednym z wybitnych dzieł średniowiecznej ormiańskiej architektury i jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przejazd do granicy ormiańsko-gruzińskiej Sadakhlo, po drodze zatrzymamy się ufortyfikowany kompleks Akhtala, słynący z wysoce artystycznych fresków, które pokrywają ściany wewnętrzne, ścianki działowe i łożyska budynku. Przejazd graniczny, zmiana środka transportu I przewodnika. Przejazd na kolację I nocleg po stronie gruzińskiej.

Dzień 10: Tbilisi

Śniadanie. Po nim zaczniemy zwiedzanie Tbilisi od Cerkwi Metechi, (XIII w). Będziemy podziwiali piękny widok na stare miasto. Kolejno przejazd koleją linową do twierdzy Narikala (IX w), naszym oczom ukaże się fantastyczny widok na całe miasto i ogród botaniczny. Następnie spacer do Abanotubani (znane łaźnie siarkowe, które zawsze były i są wizytówką części miasta Tbilisi, bardzo popularne wśród turystów i mieszkańców miasta). Następnie spacer znanymi uliczkami Szardeni, nasze zwiedzanie zakończymy przy Anczyskhati. Wieczorem kolacja w lokalnej restauracji z programem folklorystycznym, powrót na nocleg.

Dzień 11: Tbilisi – Mccheta – Gelati – Kutaisi

Śniadanie. Po nim przejazd na zwiedzanie Mcchety – pierwszej stolicy i absolutnego centrum religijnego Gruzji. Zwiedzimy Monastyr Dżwari (VI w) i Katedrę Sweticchoweli (XI w), gdzie wg. legendy pochowana jest Szata Chrystusa. Cała Mccheta z jej zabytkami jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wyjazd w kierunku Gelati – z trzema cerkwiami i budynkiem Akademii Nauk, gdzie studiowali wybitni myśliciele gruzińscy i greccy. Kompleks powstał w złotych czasach gruzińskiej monarchii. Jego fundatorem był król Dawid Budowniczy – z trzema cerkwiami i akademii nauk, wpisanego na listę UNESCO.  Kolacja w lokalnej restauracji, transfer na lotnisko i wylot do kraju.

 

Koszt pielgrzymki: 745 EURO + 1600 zł  

Cena zawiera: 

 • Przelot Gdańsk – Gruzja – Gdańsk ( możliwe międzylądowanie)
 • transport i transfery zgodnie z programem
 • opiekę polskiego przewodnika
 • 10 x nocleg w hotelach w pokojach z łazienkami
 • 10 x śniadanie
 • 10 x kolacja
 • Bilety wstępu do: Jaskini Prometeusza, Wardzia, Matenadaran, fabryka Brandy, Zvartnots, Garni
 • 1 Butelka wody mineralnej codziennie dla każdej osoby;
 • ubezpieczenie KL i NNW
 • TFG – turystyczny fundusz gwarancyjny
 • tour guidy – systemy nagłaśniające

Cena nie zawiera:

 • napojów alkoholowych podczas posiłków
 • dodatkowych świadczeń nie wymienionych w punkcie „cena zawiera”
 • napiwków dla kierowcy i przewodnika
 • fakultatywnie: Ogrodu Botanicznego 12 euro/os.